Doprava zdarma od 3 000 Kč
Přes 67 000 výrobků
{{ aa_name() }}

(Ne) snadný výběr žárovek - co zvážit při nákupu světelných zdrojů?

Na klasické žárovky jsme byli zvyklí roky. Dlouhé doby jsou však také běžně dostupné jiné světelné zdroje, které mají mnoho výhod a rozhodující výhodu oproti klasickým žárovkám. Jsou účinnější a spotřebovávají méně energie. Na co bychom měli při výběru žárovek věnovat pozornost? Jaké parametry jsou důležité?

Co zvážit při nákupu žárovek?

Segula

Na klasické žárovky jsme byli zvyklí roky. Ostatní jsou však také dlouhodobě veřejně dostupné Světelné zdroje, které mají oproti klasickým žárovkám mnoho výhod a jednoznačnou výhodu. Jsou účinnější a spotřebovávají méně energie. Na co bychom měli při výběru žárovek věnovat pozornost? Jaké parametry jsou důležité?

Jak vybrat správné žárovky?

Při plánování nákupu žárovek bychom měli brát v úvahu především vlastnosti osvětlené místnosti. Různé povrchy vyžadují různá množství světla. Je známo, že ložnice nepotřebuje stejné osvětlení jako například kuchyň nebo obývací pokoj. V ložnici potřebujeme měkké světlo - proto byste si měli vybrat žárovky s menší spotřebou. Naopak v kanceláři. Je to místo, kde pracujeme a musíme jasně vidět, že stojí za to si vybrat žárovky s vyšším výkonem.

Dalším faktorem je velikost osvětlené plochy - čím větší je, tím více světla potřebuje. Obvykle se jedná o nákup více světelných zdrojů, které stojí za to umístit na několik místností místnosti.

Důležitá je také funkce specifické žárovky, pro kterou chceme koupit žárovku. Pokud se jedná o nástěnku v obývacím pokoji, která je navržena tak, aby jemně osvětlovala stěnu místnosti, ale rozhodně to není hlavní bod světla, měli bychom si vybrat žárovku, která vydává malé světlo. Podobně jako centrální lampa v obývacím pokoji si vyberte žárovky, které vyzařují více světla.

Co zvážit při výběru žárovky?

Při výběru žárovek se zaměřujeme především na počet lumenů, nikoli na watty. Počet lumenů nás informuje o množství světla emitovaného žárovkou. Počet wattů udává, kolik energie žárovka spotřebovává - s její jasností nemá nic společného! Zajímá nás tedy světelný tok daného modelu vyjádřený v lumenech (lm), který nás informuje, jak jasně daná žárovka svítí.

Klasická žárovka absorbuje více energie a emituje méně světla než jiné modernější zdroje světla. V našem obchodě v oddělení Světelné zdroje jsou k dispozici jak klasické žárovky, tak halogenové, LED a další. Níže je srovnání dvou dostupných světelných zdrojů - klasické a LED.

Tradiční žárovka OSRAM:

Příkon: 60 W Světelný tok: 335 lm

Zdroj světla LED:

Příkon: 4 W. Světelný tok: 350 lm

Co tato informace v praxi znamená? Tradiční žárovka odebírá 60 W energie a emituje 335 lumenů světla. Světelný zdroj LED emituje podobné množství lumenů, ale spotřebovává pouze 4W energie - jedná se o energeticky úsporné řešení a prospěšné pro naše portfolio.

Náhrada LED za tradiční žárovky

Pokud se rozhodnete koupit světelné zdroje LED a jste zvyklí nakupovat tradiční žárovky, stojí za přečtení níže uvedených informací o odhadované přeměně W na lm.

Tradiční 60 W žárovku, která může být hlavním zdrojem světla, lze účinně nahradit LED žárovkou se světelným tokem mezi 500-700 lm. Žárovka 40 W, žárovka s takovým výkonem, bude účinná při bodovém osvětlení, např. Při čtení, odpovídá LED žárovce se světelným tokem mezi 300-500 lm. V chodbě nebo na chodbě postačuje tradiční žárovka 25 W a v případě výměny LED je žárovka v rozmezí 200-300 lm. Žárovka o výkonu 15 wattů se ve skutečnosti rovná 100 až 200 lm LED žárovkám. Tento světelný zdroj bude fungovat například v noční lampě nebo nástěnné lampě.

Podívejte se na nabídku žárovek v našem obchodě Světelné zdroje.

Možná budete mít zájem o produkty z těchto kategorií?

Žárovky

Sdílej tuto stránku