Doprava zdarma od 3 000 Kč
Přes 67 000 výrobků
{{ aa_name() }}

Edison žárovka v internetovém obchodě

Devatenácté století bylo obdobím extrémně bouřlivých politických, hospodářských a sociálních změn. Pro mnoho, to může být spojováno s bojem za svobodu a nezávislost (včetně Poláků pod rozdělením), národní povstání proti převažujícímu pořádku, nebo sjednocení zemí jako Německo a Itálie. Je třeba také zdůraznit, že to vyústilo také do mnoha vynálezů a objevů, které významně ovlivnily zlepšení kvality života lidí. Ačkoli mnoho z nás je nevyužívá denně, nebo nejsou nezbytné pro to, abychom žili - jako revolver nebo dynamit - existuje však celá řada položek, které usnadňují život. V této skupině je dokonce telefon, tramvaj, rádio a… podceňovaná žárovka.

Loft Edison bulb

Pro většinu z nás se koncept žárovky spojuje přímo s Thomasem Edisonem. Musíme však mít na paměti, že jeho jméno je teprve na konci procesu příčiny a následku, který skončil patentováním tohoto vynálezu v roce 1879. První pokusy udržet světlo byly prováděny od roku 1838 Jobardem. - uhlíkové vlákno zářící ve vakuu. O dva roky později se muž jménem Robert Grove pokusil dosáhnout trvalého efektu udržení světla s platinovým drátem. Teprve v roce 1854 se uskutečnilo první praktické použití žárovky pro reklamu s vláknem vyrobeným z spáleného bambusu. V roce 1860 patentoval Joseph Wilson Swan zářící uhlíkové vlákno v bublině, ze které byl odstraněn vzduch. Stejný vynálezce v roce 1878 patentoval první žárovky vhodné pro masové použití a masová výroba začala ve stejném roce v USA díky Hiram Stevens Maxim. O rok později Thomas Alva Edison získal patent na svou žárovku.

Thomas Alva Edison, který žil v letech 1847–1931, se v historii zapsal jako ceněný vynálezce a podnikatel. Je to on, kdo je připočítán s vynalezením elektrické žárovky, kterou patentoval v roce 1879. Po studiích s Jobardem, Groveem a dalšími se Edisonovi podařilo získat trvalý efekt udržení světla. Navzdory skutečnosti, že jeho metody prosazování patentových zákonů vzbudily a stále vyvolávají mnoho sporů, a autorství některých vynálezů je široce zpochybňováno, Edisonovo jméno bylo neoddělitelné od žárovky.

Žárovka není ničím jiným než elektrickým zdrojem světla, ve kterém je vlákno z těžko tavitelného materiálu (původně grafitu, nyní wolframu) v něm zářícím tělem. To vlákno vel. wolframový drát umístěný ve skleněné baňce se směsí vzácných plynů dosahuje teploty cca. 2500-3000 K kvůli proudu elektrického proudu. Světlo získané ze žárovky je podobné slunečnímu světlu. Jednou z největších výhod je dobrý index podání barev objektů sledovaných v tomto světle, stejně jako skutečnost, že svítí neustále. Spektrum světla vyzařovaného žárovkou je spojité, má nižší teplotu barev - je žlutější - než sluneční světlo.

Ačkoli elektřina byla široce používaná u konce 19. století, to nebylo ještě zvažováno o popularizaci elektřiny v masivním měřítku. Vynález praktické žárovky Edison vytvořil potřebu dodávat elektřinu většímu počtu příjemců. Thomas Edison také postavil první veřejně prospěšný závod na světě se sídlem v New Yorku. Mělo 6 generátorů stejnosměrného proudu provozovaných parními stroji s výkonem 125 HP a napájených elektrickou sítí 110 V, ke kterým bylo připojeno 7 200 žárovek.

Tradiční a běžné žárovky (také nazývané žárovky nebo žárovky z wolframu) se pomalu stáhnou z trhu především kvůli vysokým provozním nákladům. Tyto žárovky jsou nejméně trvanlivé a zároveň nejnaléhavější. Vývojem tradičních žárovek jsou halogenové žárovky (halogenové žárovky). Mají o něco vyšší trvanlivost a spotřebovávají až o 30% méně energie ve srovnání s jejich obvyklým předchůdcem. Dalším typem žárovek jsou kompaktní zářivky s různými tvary, určené pro použití v tradičních lampách. Zářivky generují mnohem více světla než běžné žárovky. Jejich životnost dosahuje až 15 tisíc. hodin, ale nezapomeňte je zlikvidovat z důvodu obsahu rtuti. Nejmodernějším světelným zdrojem jsou LED žárovky. Vyznačují se především výrazně delší životností než ostatní dostupné na trhu (stejně jako v online obchodech) světelných zdrojů a působivé elektrické účinnosti. V současné době je energeticky nejúčinnějším zdrojem světla, nevyzařuje UV záření a není vyroben ze škodlivých látek.

Přes velký seznam moderních typů a modelů žárovek, to je prototyp žárovky Edisona, který má značný zájem a se vrátí k laskavosti. V internetovém obchodě Lunares.pl najdete několik (tucet) modelů odkazujících na vynález Edisona. V žárovce žárovky je několikrát pletený uhlíkový drát. Jemné světlo vytvoří jedinečnou atmosféru jakéhokoliv interiéru a dodá mu příjemné teplo.

Možná budete mít zájem o produkty z těchto kategorií?

, , Lehké zahradní girlandy

Sdílej tuto stránku